KOTER

Koter , çeşitli iyi ve kötü huylu deri lezyonlarının tedavisi için dokunun kontrollü yıkımında, kesmede, kanama kontrolünde elektrik akımının kullanıldığı basit, hızlı ve etkili bir yöntemdir. En önemli sakıncası ise doku yıkımı oluştuğundan yakılan lezyonun patolojik olarak incelenememesidir. Bu nedenle kötü huylu olma olasılığı olan lezyonlardan girişim öncesi mutlaka biyopsi alınmalıdır.

Yüzyıllar boyunca dokuyu yakıp mikroorganizmaları yok etmede ve kanamayı kontrol etmede ısıtılmış metal kullanılmıştır. Metal uç önce ateşle ısıtılmış, sonraları ise bunun için elektrik kullanılarak elektrokoter ortaya çıkmıştır.

Koter işlemi siğiller, genital siğiller, et benleri gibi iyi huylu oluşumlarda; bazı damarsal lezyonlarda ve nispeten nadir olarak da deri kanserlerinin tedavisinde kullanılır.

Uygulama öncesinde genellikle lokal anestezi ile deri uyuşturulur. Deri alkol içermeyen bir antiseptikle temizlenir. Sonrasında koterizasyon işlemi yapılır.

Koter işlemi sonrasında deride açık veya koyu renk değişikliği oluşabilir. Ayrıca yara izi kalma riski de vardır.

Koter işlemi, genel olarak kalp pili olan hastalara uygulanmamaktadır.Uyarı !: Site içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir.

 


Copyright © 1995-2023. Uzm. Dr. Banu Serbes Kural. Tüm hakları saklıdır. Tekil :15176  Hit :26883  Online: 1