Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon
BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMASI

Botoks nedir?

Botoks ya da Botulinum toksini, Klostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir.. Botoks kas dokusuna ya da başka bir dokuya zarar vermez. Sadece kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önler. Botoks halk arasında bilinenin aksine dolgu maddesi değildir. Ancak dolgu maddeleri ile kombine olarak kullanılabilir. Botoks kasların kasılmasını önler, fakat yıllardır derinleşen yüz çizgileri ve kırışıklıklar özellikle derin olanları sadece botoks enjeksiyonu ile düzelmeyebilir. Bu durumda çizgilerin düzleştirilmesi için takviye olarak dolgu maddeleri kullanılır.

Botoks nasıl etki eder?

Botoks denen toksin, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasını önleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar ya da organlar arasındaki iletimi keserek etki gösterir. Yani yüz bölgesinde özellikle alın ve kaşlar arasındaki çizgilerin oluşmasına neden olan mimik kaslarının kasılmasını önler. Mimik kasları gevşeyince, yüz çizgileri de düzleşir. Yüzde daha genç ve dinç bir ifade belirir.

Botoks etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Bunların başında oftalmolojide şaşılık tedavisi, nörolojide kas spazmlarının ve migren tedavisi, estetik tıpta kırışıkların giderilmesi ve aşırı terleme tedavisi sayılabilir.

Botoks hangi bölgelere uygulanır?

Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki kırışıklıklar ortaya çıkar. Bunlar en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir ifade verir.

Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır. Botoksun ayrıca kaş kaldırma etkisi de önemlidir. Botoks, kaşlar üzerine belli noktalara enjekte edilerek kaş dış kısmının 1-3 mm yükselmesi sağlanabilir. Ayrıca gözlerin dış kısmında bulunan "kaz ayağı" tabir edilen kırışıkların da giderilmesinde kullanılabilir. Bunların dışında özellikle fazla sigara içmeye bağlı gelişen üst dudak çizgilerinin ve boyun çizgilerinin tedavisinde de kullanılır.

Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks enjeksiyon şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir ancak duyarlı kişilerin hissedebileceği rahatsızlığı gidermek için uygulamadan 15-20 dakika önce uygulama bölgesine anestezik (ağrı kesici) özellikte krem sürülür ve buz kompresi uygulanır. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde botoks mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine enjeksiyon yapılır. Uygulama en fazla 10-20 dakika sürer.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Botoks etkisi enjeksiyonu takiben 7-10 gün içinde ortaya çıkar ve etki süresi 3-9 ay olmakla beraber ortalama 6 aydır.. Botoks etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir.

Botoksun yan etkisi var mıdır?

Bilinçli ve tecrübeli ellerde botoksun yan etkisi çok azdır. Nadiren baş ağrısı, enjeksiyon alanında kızarıklık, morarma , üst gözkapağında düşme görülebilir.

Kimler botoks uygulaması için uygundur?

Botoks uygulamasında en iyi sonuçlar 25-65 yaş aralığında alınır. 65 yaş üzerindeki kişilerde mimik çizgileri dinlenme halinde bile belirgindir. Bu grup kişilerde diğer yöntemlerle daha iyi sonuçlar alınır. Doktorunuzun incelemesi sonucunda sizin için en uygun olacak botoks veya bir başka yöntem seçilir.

Kimlere botoks tedavisi uygulanamaz?

Gebelik veya süt verme sürecinde botoks uygulaması önerilmez. Doktorunuza mevcut sağlık sorunlarınız ve varsa kullandığınız ilaçlarınız hakkında bilgi vermelisiniz. botoks uygulanacak bölgede önceden ameliyat geçirmişseniz veya nörolojik hastalıklarınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.

Botoks uygulaması öncesi dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Aspirin ve ağrı kesiciler, gingko, sarımsak veya ginseng, c vitamini, omega yağ asitleri kullananlarda enjeksiyon noktalarında morarma riski yüksektir. Mümkünse uygulamadan 5-7 gün önce bu ilaçların kesilmesi önerilir.

Botoks uygulaması sonrasında dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Uygulama sonrası 1-2 saat için botoks uygulanan noktalardaki kaslarınızı çalıştırmak için mimik hareketlerinizi arttırın. Böylelikle botoksun uygulandığı kaslara etki etmesini artar.

4 saat boyunca uygulama bölgesi ovuşturulmamalı, masaj yapılmamalıdır.

4 saat yatılması veya öne eğilerek bir iş yapılması doğru değildir, ağır egzersiz yapılmamalıdır.

Botoks yaptırmaya devam etmezsem kırışıklarım daha kötüye gider mi?

Hayır. Kırışıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner. Beliren çizgiler eskisi kadar derin olmaz. Düzenli aralıklarla 4-5 uygulama yaptırdıktan sonra , uygulama aralıkları açılır, yüzün yaşlanması gecikir.Uyarı !: Site içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir.

 


Copyright © 1995-2022. Uzm. Dr. Banu Serbes Kural. Tüm hakları saklıdır. Tekil :1142  Hit :2395  Online: 1