Dermaroller Tedavisi
DERMAROLLER TEDAVİSİ

Akne izleri, ince çizgiler ve lekelenmeler için Dermaroller

Dermaroller tedavisi (mikroiğneleme tedavisi), akne izleri, çatlaklar, ince çizgiler ve kırışıklıklar ve lekelerin tedavisinde yeni bir tedavi biçimidir. Dermarollerin avantajı ciltte çok fazla kızarıklık ve dökülmelere yol açmaksızın normal yaşama dönmeyi sağlamasıdır.

Dermaroller nedir?

Dermaroller, makara şeklinde bir aparatın çevresine yerleştirilmiş yüzlerce mikroiğnecikten oluşan bir medikal cihazdır. Dermaroller ciltten geçerken, cilt yüzeyinde küçük mikro kanalcıklar oluşturur. Ciltte oluşturulan bu kontrollü hasar, ciltte nedbe dokusu yaratacak kadar derin değildir ancak vücudun bir yara iyileşmesi tepkisi vermesine neden olur. Çevre doku yıkılır ve yeni elastin ve kollajen oluşturulur. Fibroblastlarda kollajen üretimi 200-300 kat artar. Bu sayede yara izleri, ince çizgiler, kırışıklıklar ve lekelenmeler temizlenir ve yerine yeni kırışıksız, lekesiz, izsiz bir cilt gelir.

Dermaroller tedavisi sırasında neler olur?

Tedavi öncesinde hastanın cildi dermatolog tarafından değerlendirilir. En uygun tedavi biçimi, süresi, alınabilecek sonuçlar ve muhtemel yan etkiler hastaya anlatılır. Eğer cildiniz tedaviye uygunsa, cilde mikro iğneciklerin batışının hissedilmemesi için lokal anestezik krem sürülür ve 30 dakika beklenir. Dermaroller tedavisi nispeten ağrısızdır. Binlerce mikro iğnecik ciltte kanalcıklar açar ve ciltte kontrollü bir tamir süreci başlar. Dermaroller uygulanan bölge uygulama sonrasında hafif bir güneş yanığı gibi kırmızı görünür. Bu kızarıklık birkaç saatte geçer ve ertesi gün cilt normal görünümüne kavuşur.

Dermaroller nasıl etki eder?

Dermaroller kollajen uyarım tedavisi sağlar. Cildinizde mikro iğneciklerle kanallar açılır. Bunları vücut yaralanma olarak algılar ve yara iyileşmesi oluşturmak üzere büyüme faktörleri salgılanır. Bunun sonucunda kollajen ve elastin üretilir ve ciltte onarım başlar.

Dermaroller uygulaması sırasında açılan mikrokanalcıklar, bu sırada uygulanacak olan büyüme faktörü ve peptidlerden zengin serumları cildin orta tabakasına kolayca ulaştıracak ve antiaging etkiyi sağlayacak olan ve cildin ihtiyacı olan içerik de hedef dokuya ulaşacaktır.

Dermaroller tedavisi ne kadar sürer?

Dermaroller tedavisi tedavi edilecek bölgenin genişliğine bağlı olarak 20-30 dakika kadar sürer. Sadece yüze uygulanacaksa 20 dakika, boyuna da uygulanacaksa ilave 10 dakika daha gerekir. El ve dekolte bölgesi ise her bölge için 10-15 dakika sürer.

Etkinin görülmesi için ne kadar beklemeliyim?

Dermaroller tedavisi ile skar dokusunu (yara/akne izini) yıktığımızdan dolayı, cildin bunu onarması için 4-8 hafta süre gerekir. Akne skarları için 3-4 hafta aralıkla 3-6 seans tedavi gerekir.

Dermaroller tedavisinin etkisi ne kadar sürer?

Dermaroller tedavisinin sonuçları kalıcıdır. Derinin bir çeşit tamiri olduğundan bir süre sonra geriye dönmez. İnce çizgiler ve kırışıklıklar için olan dermaroller derinin kalitesini artırır, ince kırışıklıkları azaltır.

Dermaroller tedavisinin olası yan etkileri nelerdir?

Dermarollerın yan etkileri minimaldir. Tedaviden sonra cilt kırmızı görünür. Bazı hassas ciltlerde bu kızarıklığın geçmesi 48 saati bulabilir. Bu süreçte fondöten ile kapama yapılabilir. Dermaroller tedavisinin sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı hastalarda akne izlerinde %75 iyileşme izlenirken bazılarında akne izinin derinliğine ve şiddetine bağlı olarak %50 kadar azalma izlenebilir.

Dermaroller sonrası cilt bakımı

Dermaroller tedavisinden sonra dermatologunuz cildinizin iyileşmesini hızlandırmak için toparlayıcı bir krem verebilir. Dermaroller tedavisinden sonra cilde 12 saat su değmemelidir ve 12 saat makyaj yapılmamalıdır. Tedaviler arasında sürmeniz için bir de güneşten koruyucu krem önerilecektir. Bu şekilde cildiniz korunacak ve kendisini en hızlı şekilde onarması sağlanacaktır.

Dermaroller ile hangi problemler tedavi edilebilir?

Dermarollerın en sık kullanım alanı akne izleridir. Dermaroller aynı zamanda ince çizgiler ve kırışıklıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Boyun, dekolte ve ellerin üzerindeki kırışıklarda da etkilidir. Dermaroller cilt çatlaklarının tedavisinde de etkilidir.

Dermaroller gerçekten etkili midir?

Dermarollerın etkili sonuçları klinik çalışmalarla desteklenmiştir. Bunlar arasında yaşlanma, ince kırışıklıklar ve çizgiler, çatlaklar, akne izleri, selülit ve lekeler bulunmaktadır. Bazı hastalarda dermabrazyon, kimyasal peeling ve lazerle cilt soymadan bile etkili bulunmuştur.Uyarı !: Site içeriği tavsiye niteliğinde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir.

 


Copyright © 1995-2023. Uzm. Dr. Banu Serbes Kural. Tüm hakları saklıdır. Tekil :9005  Hit :14636  Online: 2